S otázkami kolem dětského kapesného se dříve či později setká každý rodič.
Kapesní bychom měli dávat už malým dětem.
Zvažuje přitom, zda není na vlastní peníze příliš brzy, ale také to, jaká výška je pro dítě vhodná. „S finanční výchovou je třeba začít už od raného dětství, vlastní kapesné by měl mít už prvňáček. Dobrou příležitostí, jak začít hospodařit s penězi, jsou například prázdniny u prarodičů či začátek školního roku,“ doporučuje Linda Gergelová, odbornice na finance.
Optimální věk na vlastní peníze přichází s nástupem do první třídy, jakmile dítě ovládá základy matematiky. Každé finanční vzdělávání – platí iu dětí – začíná plánováním. „Pokud přemýšlíte, s čím začít, zkuste si společně krok za krokem probrat, co by se mělo dít s kapesním. Děti si musí uvědomit, že peníze nesmějí pouze utrácet, ale třeba myslet i na zadní vrátka a naučit se spořit si,“ říká Linda Gergelová z PARTNERS GROUP a doporučuje při prvním kapesním si s dítětem sednout a zkusit si společně projít čtyři základní kroky, důležité iz pohledu finanční gramotnosti:
- KROK: Analýza finančních toků: Jak vysoké kapesné potřebuješ?
- KROK: Finanční plány: Co plánuješ se svými penězi udělat?
- KROK: Spoření: Pokud z kapesného neminíš všechno, peníze si můžeš odložit. Časem si naspoříš na oblíbenou sladkost, hračku, knížku…
- KROK: Vytváření rezervy: Vždy si z kapesného něco odlož, nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat peníze navíc.
S výší částky kapesného to není třeba přehánět. „Do věku šesti let kapesné ještě nedoporučuji, předškolák si peníze jako takové ještě neuvědomuje. Nicméně výška kapesného by se měla zvyšovat s přibývajícím věkem. Malým školákům ve věku od sedmi do deseti let stačí částka od 1 do 3 eur na týden, starším dětem 3 až 5 eur na týden a středoškolákovi měsíční kapesné do 30 eur, vše však závisí na finanční situaci v rodině, \“vysvětluje Linda Gergelová.
Dohodněte si zároveň přesná pravidla, která budou obě strany dodržovat. Ujasněte si, při jakých příležitostech se má kapesní použít. Pokud dítě utratí dohodnutou částku dříve, netřeba mu dávat peníze navíc. Je důležité, aby dítě pochopilo důsledek svého rozhodnutí a získalo správný návyk, jak s penězi správně nakládat.
https://jollys.cz/ricinovy-olej-a-jeho-vyuziti/
https://protivnazenska.cz/brazilie-ma-jiz-vice-nez-pul-milionu-obeti-bolsonarovi-odpurci-vysli-do-ulic/
https://ladymagazin.cz/jak-vypada-bydleni-v-duchu-vedskeho-uceni-seznamte-se-s-vastu-shastra/