Středa, 17 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRodinaSedm krizových zásad pro rodinnou kasu

Sedm krizových zásad pro rodinnou kasu

Bojujeme s koronavirem. Každému je dnes již jasné, že to není jen riziko pro naše zdraví, ale negativní vliv se projeví také na ekonomice.

Odborníci na finance vždy přízvukovali, na nutnost mít dostatečnou finanční rezervu. Ti, kdo se je rád drželi, zvládnou krátkodobý výpadek. Co ale ostatní, kteří se na horší časy nepřipravili? Jak eliminovat vliv krizové situace na rodinnou kasu? Marián Padyšák z PARTNERS GROUP SK shrnul 7 základních finančních rad, jak eliminovat vliv krizové situace na rodinnou kasu.

Snižte výdaje
V první řadě je třeba omezit výdaje na nejnutnější. Začíná to odepřením služeb, které mi negenerují žádný benefit a ekonomický přínos. Rozšířený TV balíček lze zredukovat na základní, paušál bez vázanosti také. Koupi mobilního telefonu, PC, chladničky, vysavače, pračky nebo i rodinného auta zkrátka odložte na později.

Žádné půjčky
Na případný spotřební úvěr na výše uvedené požitky jednoduše zapomeňte. Pokud na ně nemám teď, bylo by tím nejnezodpovědnějším hazardem uvažovat nad půjčením si.

Problémy se splátkou hypotéky a úvěrů hlaste bance
Pokud to bude nutné, zkuste se dohodnout s bankou na odkladu splátek hypotečního úvěru nebo konsolidaci více úvěrů do jednoho s celkově nižší úrokovou sazbou.

Nakupujte jen potřebné věci
Běžné rodinné nákupy zredukujte na to nejnutnější a před každým nákupem si udělejte přesný seznam, který i dodržte.

Investice se zotaví
Nepanikařte, pokud máte zainvestované peníze v investičních produktech, fondech, i přesto, že aktuální akciové trhy padly. Poklesy a nárůsty jsou přirozené, i když se nyní jedná o větší pokles. Není však řešení v panice vybírat a prodávat akcie, neboť prodáte investice se ztrátou. Investice potřebují ke zhodnocení čas. A v této situaci potřebují čas na to, aby se trhy zotavily.

Naopak, investujte. V krizi se to vyplatí nejvíce
Máte-li úspory v bankách na běžných či termínovaných účtech, zainvestujte je. Současné úrokové sazby, které se mnohdy blíží nule, v kombinaci s inflací dnes spíše peníze na účtech znehodnocují. Právě časy krizových situací jsou nejvhodnější k investování, protože akciové trhy krátkodobě poklesly.

Příležitost ke zhodnocení II. a III. pilíře
Nyní je vhodná příležitost pro lidi, pokud mají peníze v konzervativních a garantovaných fondech ve II. a III. důchodovém pilíři, přesunout je do indexových, příp. akciových, neboť využijí tzv. výprodejové slevy na trzích. Po největších propadech na akciových trzích přicházejí totiž největší nárůsty. A v garantovaných fondech ten nárůst nepocítíte. Dejte úsporám čas na zotavení. Jelikož jde spoření na důchod, ten čas máte.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články