Pátek, 19 července, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeŽenyVětší, vyšší, divné, skoro jako z hororu: Proč pánské boty vypadají dnes...

Větší, vyšší, divné, skoro jako z hororu: Proč pánské boty vypadají dnes takhle?

Francouzský luxusní módní dům Balenciaga nedávno uvedl na trh vysoké boty známé jako Buldozer. Jen zřídka nějaký produkt dostal takové přiléhavé jméno, napsal zpravodajský server Wall Street Journal (WSJ).

Tyto masivní boty jsou mohutné jako bagr John Deere na steroidech. Podrážky jako zvířecí tesáky zvedají svého nositele několik centimetrů nad zem. Přehnaná daleko za hranicemi zdravého rozumu je také vysoká, kožená stélka boty, která zcela pohltí lýtko nositele. A nad cenou pak někdo už jen naprázdno spolkne – stojí 1190 dolarů.

Monstrózní verze vysokých bot od Balenciagy ale není jediná, která momentálně mívá trhem s pánskou obuví. Značka Bottega Veneta nabízí za 1350 dolarů Tire Boot; další model navržen tak, aby pohltil celé lýtko, navíc s opravdu vysokou podrážkou podobnou pneumatice traktoru. Moncler uvedl na trh sérii hrozivých kozaček, které svému nositeli přidají tři až pět centimetrů výšky. A dokonce i Cat Footwear, značka vlastněná stálicí v oboru stavebních strojů – firmou Caterpillar – prodává módní obuv včetně vysokých, lesklých bagančí. Podle popisu na webových stránkách značky tyto boty nabízejí „futuristický, trendy vzhled a zároveň majitele ochrání před přírodními živly“.

Pánská móda prožívá velký okamžik – zvláště v oblasti obuvi. Tuto vlnu pomohla odstartovat značka Balenciaga v roce 2017, kdy uvedla na trh model Triple S, vyduté tenisky na trojité podrážce. Tato bota – a podobné přehnaně vyvýšené tenisky dalších značek od Gucciho až po Converse – podnítila touhu zákazníků po okázalé, velmi nápadné obuvi.

„Lidé, co si kupují boty jako známku svého postavení, chtějí, aby byly na první pohled rozpoznatelné,“ řekl Bruce Pask, ředitel oddělení pánské módy amerického řetězce luxusních obchodů Neiman Marcus.

Mohutné pánské polovysoké nebo vysoké boty mají dlouhou historii. Těžké kozačky, bez kterých se neobejde žádný britský lov, jsou staré stovky let. Mohutné Martensky jsou zde s námi od roku 1947. Stavební dělníci chodí po stavbách v těžkých pracovních botách s ocelovou špičkou, zatímco milovníci motocyklů Harley-Davidson startují své mašiny ve zbroji podobných botách zakrývajících jim téměř polovinu nohou.

A zdá se, že z rukou současných návrhářů vycházejí čím dál tím extrémnější boty. Sedmadvacetiletý Andre Vargas z New Yorku, který pracuje v digitálním marketingu, má pár bot z řady Ye’s Yeezy od Adidasu, které vypadají jako by se klasické kanady zkřížily s péřovou zimní bundou.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články