Pátek, 19 července, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyPotřebuji souhlas manžela, když si chci vzít půjčku?

Potřebuji souhlas manžela, když si chci vzít půjčku?

Manželství je úžasná věc, kdy se dva rozhodnou strávit zbytek svého života společně. V tuto chvíli oba manželé hospodaří se společně sdíleným majetkem tak, aby to bylo v nejlepším zájmu jich i jejich rodiny. Jak to ale funguje v případě dluhů?

Co je moje, je i tvoje

Ve chvíli, kdy vznikne společné jmění manželů, přirozeně začne zanikat čistě soukromý majetek a manželé všechny finance sdílejí. A vztahuje se to i na veškeré půjčky a dluhy.

Mnoho společností má dané konkrétní částky, od kterých již manžel musí podepsat smlouvu jako spoludlužník. Obvykle se jedná o částku ve výši 300 000 korun, ale může jít i o půjčky v hodnotě kolem půl milionu.

V některých těchto případech není vyloženě povinná účast manžela jako spoludlužníka, avšak je zapotřebí alespoň jeho vědomí a písemný souhlas.

Kdy se spoluúčasti partnera nevyhnete?

Typickými půjčkami, kdy se bez účasti partnera neobejdete, jsou hypotéky a další typy úvěrů na bydlení. Tyto velké půjčky jsou sice možné i pro samoživitele, avšak pokud jste vy jako žadatel již ve svazku manželském, pak se této nutnosti nevyhnete. Souhlas manžela je ale potřeba i u větších půjček, například na auto.

Jestliže se ale budete dívat po něčem menším, jako je například půjčka online, pak můžete tento krok obejít. Rozhodně nedoufejte v žádné astronomické částky, ale pokud bylo vaším cílem partnera překvapit, může toto být cesta, jak to zařídit.

Čí jsou vlastně dluhy sjednané v manželství?

Přestože se na uzavření samotné smlouvy manžel podílet nemusí, stanou se zapůjčené peníze společným majetkem a tím pádem se společným majetkem stane i dluh s nimi spojený. Nezapomínejte, že v tu chvíli oba manželé nesou stejnou zodpovědnost ohledně pravidelného splácení. Pokud by totiž ten, kdo půjčku sjednal, přestal platit, pak by vše musel uhradit druhý z manželů.

Jediný způsob, jak je možné se z této situace dostat, je rozvod. V tu chvíli zůstane dluh pouze tomu z manželů, který uzavřel smlouvu. Majetkové vypořádání však musíte stihnout ještě před začátkem případného exekučního řízení. Pokud to nestihnete, může exekuce postihnout i vaši část majetku.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články