Středa, 17 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyJak mám vysvětlit dítěti, že letos na lyžák nemám peníze?

Jak mám vysvětlit dítěti, že letos na lyžák nemám peníze?


Dostali jste se do těžké finanční situace a na další výdaje už prostě nemáte kde vzít? Už se to dotýká i potřeb dětí a nevíte, jak z toho ven? Jak s dítětem vykomunikovat, že nemáte dost peněz? Nejdůležitější je udržet klid, i když je to někdy těžké.

Zachovejte klid

To nejlepší, co můžete pro dítě udělat, je být v klidu a mít důvěru, že se situace brzy zlepší. Jakmile dítě vypozoruje klid ve vás, bude pro něho jednodušší vzniklou událost zvládnout. Děti jsou chápavé a velmi vstřícné, pokud jde do tuhého. Hlavní je důvěra mezi vámi a dítětem. Neztraťte ji tím, že si zlost a smutek z tíživé situace budete vybíjet na něm.

Emoce by vám do vztahu rodič-dítě neměly vůbec zasahovat. Proto je nutné s emocemi pracovat. Dobrou technikou je vzít deník a ze všeho se vypsat. Pište každý den, co vás štve, trápí, co ve svém nitru prožíváte. Má to velkou sílu. Můžete tak předejít nechtěným výbuchům vzteku, které často bývají příčinou zhroucených vztahů.

Před dítětem nic netajte

Dítě je velmi inteligentní bytost. Pozná, kdy s ním nejednáte „na férovku“. Důležité je všechno mu vysvětlit. Řekněte bez obalu, co se stalo. Povězte, jak moc vás mrzí, že na lyžák letos peníze nedokážete našetřit ani sehnat, protože je potřeba zaplatit jiné účty. Vysvětlete mu, že je důležité mít teď dost prostředků na jídlo a další závazky, abyste se nedostali do velkých problémů, kterými by mohla být exekuce nebo přerušení dodávky elektřiny, vody či plynu.

Vyjádřete své pocity. Požádejte dítě o pomoc, o pochopení a podporu. Zapojte ho do brainstormingu, jak ze situace ven. Třeba přijde s dobrými nápady, kterými byste nějakou tu korunu mohli ušetřit.

Hlavně jeho myšlenky neberte na lehkou váhu. Uvědomte si, že ještě nepřemýšlí jako dospělý. Chybí mu k tomu zkušenosti. Prodiskutujte, proč takové řešení není vhodné, a poděkujte za jeho snahu pomoct vám z toho ven.

Zajímejte se o své dítě

Zeptejte se ho, jak to sám cítí. Co si o tom myslí. A hlavně ho nesuďte. Uznejte jeho pocity a buďte s ním. I když se po informaci, že letos lyžák nebude, naštve a odejde, nechejte ho uklidnit se. Mezitím se můžete zamyslet nad tím, jak byste se vy cítili, kdybyste takovou informaci dostali v jeho věku. Jak byste reagovali? Pomůže vám to pochopit, co právě cítí. Nakonec možná zjistíte, že jste si o něco blíž.

Jestliže vám opravdu „teče do bot“ a zvažujete situaci řešit půjčkou, buďte obezřetní. Nenaleťte na reklamy typu „půjčka bez registru“, která láká na rychlé a snadné vyřízení. Mohlo by se totiž stát, že se dostanete do ještě větších problémů. Raději se poohlédněte po jiné půjčce, ať už bankovní, či nebankovní.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články