Středa, 17 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeDomovNejlepší barvy v interiéru? Do ložnice růžovou, při práci doma stimuluje fialová

Nejlepší barvy v interiéru? Do ložnice růžovou, při práci doma stimuluje fialová

O tom, že barvy dokáží působit na naši mysl, přinést její uklidnění, ale také podráždit, se mluví už dlouho.

Zelená barva je výjimečně vhodná pro lidi, kteří usilují o osobní růst.
Nedávný průzkum zkoumal, jak jednotlivé barvy působí na lidskou náladu a také se zaměřil na nejpopulárnější odstíny v interiéru.

V průzkumu, který realizovala stránka MyJobQuote.co.uk se psychologem Lee Chambersem, se vzorek dotázaných vyjadřoval na margo vybrané skupiny barev, přičemž měli zhodnotit jejich efekt na náladu a rozpoložení. Respondenti měli na výběr z osmičky barev vybraných na základě popularity na Instagramu. A jak to dopadlo?

  1. Zelená
    Prvenství v žebříčku si popadl zelený odstín, který patří mezi nejpopulárnější a také se ukázal jako nejpříznivější ve výsledcích zmíněného průzkumu. Podle odborníků na barvy dokáže zelená barva uklidnit a takříkajíc vyčistit mysl od negativních myšlenek. Psycholog Chambers také upozornil, že zelená barva je výjimečně vhodná pro lidi, kteří usilují o osobní růst.
  2. Šedá
    Druhou nejpopulárnější barvou v seznamu je šedá, která však může mít řadu podob. Je dobré ji kombinovat s nějakým jasnějším a výrazným odstínem, aby přinesla osvěžující efekt. Šedá barva podle psychologů dokáže zvýšit naši produktivitu. Doporučení se však týká spíše světlejších tónů šedé, příliš tmavá verze může zvýraznit smutek nebo depresivní nálady.
  3. Modrá
    Uklidňující a ujišťující, přinášející pocit jistoty – to dokáže modrá barva. Jak upozornil psycholog Chambers, taková barva má však také své variace a je třeba být opatrní s jejich volbou. V pracovním prostředí je vhodnější světlý odstín.

V seznamu se následně umístily odstíny růžové (barva naděje, energie a motivace), červená (vášeň a stimulace), žlutá (zlepšení nálady a posílení představivosti), fialová (rovnováha a kreativita) a oranžová (energie a zvýraznění osobnosti).

Psycholog Lee Chambers si myslí, že právě fialová barva je vhodná pro práci na domu, protože dokáže vyvolat pocit rovnováhy a přinést i zmíněné „nakopnutí“ kreativity. Do ložnice by doporučoval odstíny růžové, které prý při probuzení udělají dobrou náladu a stimulují nás k energičtějšímu startu do dne. Zajímavé je doporučení související s červenou barvou. Ta je podle psychologa vhodná například na Zoom-cally, jelikož stimuluje lidi ke spojování a konverzaci.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články