Ano, jsem žena a ne, nemám partnera. Znáte ten nechápavý pohled jakmile před někým řeknete, že jste sama a užíváte si to? Single život může být fajn a mít mnohé plusy.
I když se to možná na první pohled nezdá, ale single život nabízí ženám docela slušný balík výhod. Můžete být sama sebou a život si užívat plnými doušky, máte prostor pro užívání si volného času, můžete cestovat, vrhnout se na nové koníčky, věnovat se přátelům nebo rodině, zkusit nové druhy sportů, předělat si byt podle svých představ, vzdělávat se, utratit celou výplatu pouze na sebe, vařit a uklízet pouze tehdy, kdy vám to vyhovuje, nebo si jen tak nalít sklenku vína a celý víkend v posteli sledovat romantické filmy a seriály.
Vlastní pravidla
Další výhodou je, že se nikomu nemusíte zpovídat, sdělovat kde jste, kdy přijedete a hlavně s kým jste a co děláte. „Když je člověk single, tak si organizuje život podle sebe, nemusí se nikomu přizpůsobovat, vysvětlovat proč chce jít s holkami na párty, do kina, nebo na celý víkend pryč,“ říká o kladech života bez partnera psychiatrička a sexuoložka Danica Caisová. Toto je ten správný čas na poznávání sebe sama, máte prostor přehodnotit na čem vám opravdu záleží, posunout se dál a opět trochu dozrát.
Už nechcete být single? Požádejte svou lásku o ruku? Tip od nás: oznámení svatba od LarisDesign.
Odtržená z řetězu
Pokud patříte mezi ženy, které si prošly jakkoli dlouhým vztahem a po rozchodu jste najednou jako utržené ze řetězu, zkoušíte nové věci a pouštíte se i do takových, které jste před tím nikdy nedělali, tak je to naprosto v pořádku a klidně v tom pokračujte. Podle odborníků je to přirozená reakce na bolestivý rozchod.
„Když žijeme v páru, musíme dělat spoustu kompromisů a dívat se i na potřeby někoho jiného a ne jen na ty své. Najednou se nemusím na nikoho vázat a krátce po rozchodu je přirozené, že se tohle všechno děje. Rozchod je bolestivý a vytrápí každého, tak je normální, že si chceme užít a vychutnat si odměnu za dlouhodobé trápení. Užívání si života může být součástí hojení rozchodu. No a postupem času už zoufalství z rozchodu probolí, trápení a bolest pominou a nutí nás to přirozeně hledat si nový vztah,“ vysvětlila odbornice.
Není všechno jen růžové
Váš Instagram zřejmě praská ve švech. Každá single žena se nestydí pochlubit na sociálních sítích tím, jak si svůj bezstarostný život užívá. Na 100% na vašem profilu kralují posty, jak jste nabité novou energií, novými zážitky a jaké je super poznávat nové přátele. Nedělejte to ale násilím a přehnaně. „Profily na sociálních sítích jsou často klamné a singly ženy nemusí být stále jen šťastné. Hlavně, když vidí vrstevnice s dětmi a rodinami, tehdy to pro ně určitě není komfortní,“ říká psychiatrička.

Konec partie
Zatímco jste singly vy a v partě máte i další svobodné kamarádky, tak je vše v maximálním pořádku a vám je opravdu dobře. Časem ale může přijít zlem, kdy začne trpět vaše psychika.
„Pocit ze super single života se začne zhoršovat teprve tehdy, když si kamarádky začnou nacházet partnery a postupně z party odpadávají, protože se jim věnují. Když kolem sebe začnete vidět spokojené dvojice, tak vám to nemusí být příjemné a začnete nad svým životem uvažovat,“ doplnila odbornice na vztahy.
Na všechno sama
Život na volné noze má nejen své skvělé kladné stránky, ale samozřejmě má i určité nevýhody. Tou největší je, že si musíte všechno pořádat sama. „Single žena si musí zajistit vše od nákupů, výměny a koupě nové žárovky, výměny vodovodu, opravy auta, přeinstalování počítače, až po vyplňování každé minuty volného času. Když máme partnera, který alespoň sežene opraváře, tak je to pomoc, ale postupně je single člověk unavený z toho, že co si nezorganizuje, to nemá,“ vysvětlila psychiatrička.
Nechci být dlouho sama
Je fakt, že v dnešní době není jednoduché najít si partnera a šance se s přibývajícím věkem snižují. Myslete na to, že když jste několik let singly, a přestože si ze začátku svůj život užíváte naplno as milion lidmi kolem sebe, ale postupně se stanete nespolečenská.
„Když s někým spolu žijeme, tak přirozeně nás vztah nutí k dělání kompromisů, abychom vyjednávali, abychom řešili věci iz pohledu někoho jiného. Ale když je člověk singly, tak ztrácí tuto schopnost. Čím déle žijeme sami, tak se schopnost přizpůsobovat jiným zhoršuje. Každý další vztah nebo soužití je pak komplikovanější a náročnější,“ uzavřela psychiatrička a sexuoložka Danica Caisová.